Romantizm deyince sizin aklımıza ne geliyor bilmem. Benim aklıma hemen yanan renkli mumlar, sevgiliye söylenen cicili bicili sözler,şarkılar geliyor.Bir çoğumuzda aynı şeyleri düşündük eminim romantizm konusunda.Herkes romantizmle ilgili birçok fikir atıyor ortaya internetteki forum sitelerinde.Bu gece üşenmeden oturdum forum sitelerindeki yorumları inceledim.Bazılarınızın “Hiç işin mi yok ” dediğini duyar gibiyim. 🙂 Evet işim yok gerçekten 🙂 :):) Aslında romantizm çok geniş ve ciddi ele alınması gereken bir konu.

1790dan yaklaşık 1850‘ye kadar Avrupa’da gelişim göstermiş büyük bir akım olan, edebiyatın, müziğin felsefenin görünümünü köklü bir şekilde değiştiren ve resimde bir yenilenmeye yol açan romantizm (fr. romantisme), belli bir tanıma girmeyen niteliğini korumakla beraber, var olmanın özgür bir ruh hâlini işaret etmektedir. Sanatta romantizm, romantik müzik, felsefe ve romantizm, edebiyatta romantizm gibi bu konuyu açmak mümkün. Romantizm tarihi İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Türkiye gibi birçok ülkede çok eskilere dayanmakta. Neyse ben çok derine dalmayayım.

Forum sitelerinden birinde romantizm ile ilgili okuduğum bana ilginç gelen bir yazıyı paylaşmak istiyorum.

” Birgün melek ve şeytan karşılaşmış…
ikisi de birbirinin bakışlarındaki anlamları okumaya çalışmış..Melek,şeytanın yüreğinde kesin bir fesatlık olduğunu,Şeytan ise meleğin yüreğinin ne kadar temiz olduğunu biliyormuş..o esnada çok hoş bir müzik çalmaya başlamış..Şeytan ellerini meleğe doğru uzatmış ve “benimle dans eder misin? ” demiş..melek bunu duyunca şaşırmış,o anda birden elini şeytana uzatmış ve başlamışlar dans etmeye..
Çalan müzik o kadar güzelmiş ki ikisi de romantik dakikalara mahkum olmuşlar ve melek bir an şeytanın içindeki kötülükleri unutmuş..şeytan dans sırasında meleğe dönmüş ve “seni seviyorum,ya sen? ”.. :))
Demiş..melek bir şok daha yaşamış..durmuş ve düşünmüş bir an..”şeytan neden bana böyle bir şey desin ki? ama olsun yine de nezaketen gerçek olmasa bile ben de cevap vereyim..” demiş içinden..ve melekte şeytana dönmüş..”ben de seni seviyorum” demiş..

İşte o gün yeryüzünde dürüstlüğün romantizme boynunu büktüğü ilk gün olmuş.”

Fakat daha ciddi araştırınca öğrendim ki romantizmi ben bilmiyormuşum,romantizm sadece çiçek, böcek ve mum demek değilmiş meğerse.Öğrenmenin yaşı  yok derler bu yaşta romantizmi de öğrenmek varmış kısmette.Çok basit gibi gözüküyor ama çok derinnn mevzuymuş meğerse bu bizim romantizm. Romantizm aykırılıkmış, beklenmedik anlarda umulmadık davranışların gerçekleşmesiymiş .Örneğin bir anda karşınızdakinin yaptığı komik bir davranış,hatta gecenin 2 sinde köfte ekmek yemek bile romantizimmiş aslında. Kısacası  aniden ummadığınız anda yapılan sizi mutlu eden  bir çok duygu ve davranış şekli “romantizm” denilen şey…Sanki çok biliyormuşcasına  ” Sen hiç romantik” değilsin dediğim anlar geldi aklıma. Ne kadar yanılmışım ve haksızlık  etmişim 🙂  Ne kadar ayıp etmişim 🙁 Ama artık öğrendim kimsenin hakkını yemem bundan sonra sizde yemeyin sakın 🙂

Sonra mahçup olmak var işin ucunda…

Özlem ÜNEY

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir