Facebook ve Twitter .benzeri sosyal paylaşım ağlarının kullanıcı sayısı hızla artmaya devam ediyor. Şimdi ise bu artışın nereye kadar devam edebileceği ve sosyalleşme ağlarının geçici bir moda mı, yoksa haberleşmeyi kalıcı bir biçimde değiştiren yeni bir yapılanma mı olduğu tartışılıyor
Bu siteler, insanların profillerini yayınlamalarını sağlıyor, diğer insanların profillerini incelemelerinekısa durum güncellemeleri yapmanızı sağlıyor. Şu anda ne yapıyorsunuz veya aklınızdan ne geçiyor gibi şeyler bunlar. .. ve arkadaş edinmelerine imkan sağlıyor. .
Artık facebook kullanıcılarında yaş ortalaması 6 yaşa kadar düşmüş durumda.Çoluk çocuk ailecek artık toplum olarak facedeyiz.
Geçen gün bir arkadaşım facede bir paylaşım gerçekleştirdi.Bir kaç dakika sonra eşi ve 7 yaşındaki oğlu paylaşım yaptı.Hepsinin nerede olduğunu çok merak etttim ve sordum.Aldığım cevap şaşırttı.Ailecek herkes bir köşede ayrı ayrı bilgisayar başındaydı.Gülmekle beraber garip bir duygu kapladı içimi.Kara mizah gibi.Ailelerin çoğu malesef bu durumda.Toplum olarak birşeyin gözünü çıkarmada üstümüze yok zaten.
Bir uzman, bu sitelerin geleneksel olarak muhafazakar olan birçok ülkede örneğin genç erkekler ve kadınların tanışabilmelerini kolaylaştırdığını söylüyor. Amerika’da da sosyalleşme ağları artık çocukların ve gençlerin kullandığı birer araç olmaktan çıkıyor. İş amaçlı kullanımlar da artıyor.
Hayatımızın en önemli yerine baş köşeye yerleşmiş olan bu sosyal ağlar en azından bazılarımızın çalışma ve para harcama alışkanlıklarını değiştirmeye başlamış durumda. Tabii en yakın dostlarımız ve hiç tanımadığımız insanlarla olan iletişim tarzımızı da değiştirdiğini unutmayalım…

Özlem ÜNEY

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir